Dobierz zabawkę do wieku dziecka. Dzieci od 4 roku życia do 8 lat i więcej

Odpowiedni dobór zabawek do wieku dziecka jest ważny nie tylko na wczesnym etapie rozwoju. Również starsze dzieci mają swoje wymagania w tym zakresie i określone potrzeby rozwojowe. Inne zabawki wybierzemy dla pięciolatka, inne dla dziecka ośmioletniego. Pamiętajmy o tym, że zbyt łatwe zabawki, które nie stanowią dla dziecka żadnego wyzwania, szybko mu się znudzą. Natomiast zabawki zbyt skomplikowane, jak na jego wiek będą powodować niezadowolenie oraz irytację.

Dzieci w wieku 4-5 lat
Istnieje ogromna eksplozja umiejętności uczenia się w tym wieku i nadszedł czas na wprowadzenie interaktywnych zabawek edukacyjnych, które uczą matematyki i umiejętności werbalnych, takich jak tablice foniczne lub mini komputery. Dzieci są teraz w stanie wyobrazić sobie, że są kimś innym i mogą fantazjować o byciu pilotem samolotu, policjantem, lekarzem lub nauczycielem. Najlepsze zabawki w tym wieku to:

-artykuły artystyczne i zestawy rzemieślnicze,
-klocki,
-zabawki elektroniczne,
-bardziej złożone puzzle,
-figurki kolekcjonerskie,
-lalki Barbie,
-samochodziki oraz garaże, lotniska i stacje kolejowe,
-gry planszowe, które nie wymagają czytania,
-rowery z kółkami treningowymi.

Dzieci w wieku 6-7 lat
Dziecko w tym wieku rozwija własne zainteresowania, ucząc się od swoich nauczycieli i rówieśników. Niektóre dzieci lubią przeprowadzać eksperymenty naukowe. Inne uwielbiają tworzyć własne kolekcje biżuterii lub bawić się lalkami. Przyjaciele stają się coraz ważniejsi, a dziecko coraz częściej zaczyna prosić o konkretną zabawkę, (jeśli jeszcze jej nie ma), ponieważ "wszyscy ją mają". Jest to wiek, w którym dzieci często stają się wielkimi fanami gier komputerowych, ale także lubią mieć towarzyszy do uprawiania sportu, gier karcianych i gier planszowych. Wielu sześciolatków i siedmiolatków docenia zabawki związane z muzyką, ale gra na prawdziwych instrumentach wciąż może być trudna. Najlepsze zabawki to:

-samochody zdalnie sterowane,
-podstawowe zestawy naukowe,
-magnesy, szkła powiększające i teleskopy,
-zestawy rzemieślnicze,
-lalki Barbie,
-gry komputerowe i wideo,
-zestawy budowlane, takie jak Lego lub K'Nex,
-akcesoria sportowe,
-gry planszowe, w tym również gry strategiczne np. szachy i warcaby.

Dzieci w wieku 8+
Dzieci w tym wieku lubią sporty outdoorowe, a także skutery, rowery i łyżworolki. Zdobywają zainteresowania, umiejętności i hobby podobne do dorosłych i mogą znaleźć swoje prawdziwe pasje, stając się kolekcjonerami. Dziewczyny wciąż uwielbiają wszelkie prace kreatywne, a chłopcy nie mogą się oprzeć grom komputerowym i wideo. Według psychologów rozwojowych w tym wieku chodzi o robienie rzeczy, które dają dzieciom poczucie mistrzostwa i kompetencji. Dla przykładu, w grach komputerowych i wideo dzieci mogą rzucić sobie wyzwanie, aby uzyskać lepszy wynik, niż poprzednim razem. Dzieci lubią konkurować ze swoimi przyjaciółmi i często porównują swoje wyniki w danej dziedzinie. Niektóre z nich uwielbiają pracować nad dłuższymi projektami, z których część może potrwać nawet kilka dni. Najlepsze zabawki przeznaczone dla tej kategorii wiekowej to:

-gry komputerowe i wideo,
-zestawy kreatywne,
-bardziej rozbudowane zestawy naukowe,
-sprzęt sportowy do użytku zewnętrznego,
-skomplikowane zestawy budowlane,
-gry planszowe takie jak Scrabble czy Monopoly,
-modele do samodzielnego składania,
-puzzle przestrzenne.

Autor